Lederrekruttering
Hvordan få med ledere?
-
Få med fedre! Eller bestefedre! Vi får tilbakemeldinger fra pappaer til 8-åringer som sier om Tårnagenthelg at «Dette er noe jeg har lyst til å bli med på!». Og det er sikkert noen mammaer som vil være med også. Vi tror mange har lyst - spør dem!
-
Inviter ledere og foreldre som på ulike måter er engasjerte i barne- og ungdomsarbeidet lokalt; (i kirken eller i de frivillige organisasjonene) til en uformell samling. Her kan man sammen se på brosjyrer, nettside og snakke om Tårnagentkonseptet.
Tenk høyt sammen: Hva er behovet hos oss? I vårt nærmiljø, i vår menighet? Er dette med Tårnagenthelg noe vi har lyst å få til her hos oss? Hva taler for og mot? Hvordan passer dette inn i arbeidet med vår lokale trosopplæringsplan? Hvilke muligheter ser vi for rekruttering av 8-åringer videre inn i det lokale barnearbeidet? Har vi lederressurser nok? Er dette noe vi ser for oss som et samlende prosjekt som ledere fra ulike sammenhenger kan gjøre sammen - til gjensidig inspirasjon? Hvis vi ikke får dette til alene - kan vi samarbeide med nabomenigheten? Kanskje dere sammen kan ta en tur i kirken - og opp i kirketårnet der det er mulig? Hva vil vi egentlig at Tårnagentene skal sitte igjen med etter en eventuell Tårnagenthelg?
-
Spør altså: foreldre, besteforeldre, ledere i speideren, barnekoret, søndagsskolen, klubbene, korene og det øvrige lokale barnearbeidet om å bli med som Tårnhjelpere denne helgen. Ledere i ungdomsarbeidet og ungdommer på lederkurs eller fjorårskonfirmanter kan også spørres! Eksempel på konkrete oppdrag de kan utfordres på:
-
Være med barna opp i tårnet
-
Symboljakt i kirken med kamera
-
Vise bilder på storskjerm i gudstjenesten
-
Øve inn Tårnagentsangen med agentene
-
Være med å sette sammen en spennende Tårnagentmeny
-
Være med på «Oppdrag gudstjeneste». Agentene deles her inn i grupper som skal løse ulike oppdrag - her trengs det gruppeledere!
-
En eldre person i menigheten, gjerne en bestefar eller bestemor, kan utfordres til å være «Den ukjente gjesten». Se mer under «Innhold».
NB!
Drømmen er for noen å være et stort team som planlegger og gjennomfører dette sammen! Det er mange fordeler med å planlegge sammen fra begynnelsen av, men det kan samtidig være svært tidkrevende. Mange vil nok lettere si ja til å være med å hjelpe til under Tårnagenthelg hvis dere er tydelige på hva dere spør dem om. Ikke alle ønsker eller har anledning til å være med i hele planleggingsfasen! Men kan derimot bli motivert av en svært konkret forespørsel, slik at de vet hva de skal forberede seg på, og hvilke forventninger som stilles til dem.
Den norske kirke - Kirkerådet, Ansv. redaktør: Trude Evenshaug
Søndagsskolen. Ansv. redaktør Gøran Byberg